Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MPLCG0630L1R0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MPLCG0630L1R0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MPLCG0630L1R0
| Part No | MPLCG0630L1R0 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | FIXED IND 1UH 11.9A 9 MOHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 1µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 54 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.118" (3.00mm) |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 9 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 120°C |
| Current Rating: | 11.9A |
| Current - Saturation: | 11.3A |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Material - Core: | Metal Composite |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | 1µH Shielded Wirewound Inductor 11.9A 9 mOhm Max Nonstandard |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Shielding: | Shielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.295" L x 0.264" W (7.50mm x 6.70mm) |
| Series: | MPLCG |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | 399-10982-2 |
Introduce
We can supply MPLCG0630L1R0 , send us a request quote to request MPLCG0630L1R0 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPLCG0630L1R0.The price and lead time for MPLCG0630L1R0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MPLCG0630L1R0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






