Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKL04Z16VLF4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MKL04Z16VLF4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MKL04Z16VLF4
| Part No | MKL04Z16VLF4 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 14x12b |
|---|---|
| Program Memory Type: | FLASH |
| Supplier Device Package: | 48-LQFP (7x7) |
| Core Size: | 32-Bit |
| Number of I/O: | 41 |
| Speed: | 48MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M0+ |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Package / Case: | 48-LQFP |
| Packaging: | Tray |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size: | 16KB (16K x 8) |
| Series: | Kinetis KL0 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Base Part Number: | MKL04Z16 |
| Other Names: | 935323576557 |
Introduce
We can supply MKL04Z16VLF4 , send us a request quote to request MKL04Z16VLF4 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MKL04Z16VLF4.The price and lead time for MKL04Z16VLF4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MKL04Z16VLF4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






