Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKL02Z32CAF4R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MKL02Z32CAF4R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MKL02Z32CAF4R
| Part No | MKL02Z32CAF4R |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 20WLCSP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 10x12b |
|---|---|
| Program Memory Type: | FLASH |
| Supplier Device Package: | 20-WLCSP (1.99x1.94) |
| Core Size: | 32-Bit |
| Number of I/O: | 18 |
| Speed: | 48MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M0+ |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size: | 4K x 8 |
| Package / Case: | 20-UFBGA, WLCSP |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL02 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 20-WLCSP (1.99x1.94) |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Program Memory Size: | 32KB (32K x 8) |
| Series: | Kinetis KL02 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Base Part Number: | MKL02Z32 |
| Other Names: | 935311492052 MKL02Z32CAF4R-ND MKL02Z32CAF4RTR |
Introduce
We can supply MKL02Z32CAF4R , send us a request quote to request MKL02Z32CAF4R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MKL02Z32CAF4R.The price and lead time for MKL02Z32CAF4R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MKL02Z32CAF4R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






