Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKL03Z32VFG4R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MKL03Z32VFG4R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MKL03Z32VFG4R
| Part No | MKL03Z32VFG4R |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | KINETIS KL03: 48MHZ CORTEX-M0+ U |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 7x12b |
|---|---|
| RAM Size: | 2K x 8 |
| Package / Case: | 16-WQFN Exposed Pad |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 16-QFN (3x3) |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 32-Bit |
| Number of I/O: | 14 |
| Speed: | 48MHz |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL03 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 16-QFN (3x3) |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.71 V ~ 3.6 V |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M0+ |
| Program Memory Size: | 32KB (32K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | Kinetis KL03 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Other Names: | 935322136528 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
Introduce
We can supply MKL03Z32VFG4R , send us a request quote to request MKL03Z32VFG4R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MKL03Z32VFG4R.The price and lead time for MKL03Z32VFG4R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MKL03Z32VFG4R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






