Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBRAF1540T3G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBRAF1540T3G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MBRAF1540T3G
| Part No | MBRAF1540T3G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY 1.5A 40V SMA-FL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-221AC, SMA Flat Leads |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | SMA-FL |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 40V 1.5A Surface Mount SMA-FL |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 460mV @ 1.5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 800µA @ 40V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Other Names: | MBRAF1540T3GOSCT |
| Current - Average Rectified (Io): | 1.5A |
Introduce
We can supply MBRAF1540T3G , send us a request quote to request MBRAF1540T3G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBRAF1540T3G.The price and lead time for MBRAF1540T3G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MBRAF1540T3G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





