Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MB251D-BP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MB251D-BP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MB251D-BP
| Part No | MB251D-BP |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Description | RECT BRIDGE 25A 110V MB-35D |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 4-Square, MB-35D |
|---|---|
| Diode Type: | Single Phase |
| Mounting Type: | QC Terminal |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | MB-35D |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 110V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Bridge Rectifier Single Phase Standard 110V QC Terminal MB-35D |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.1V @ 12.5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2µA @ 110V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MB251 |
| Other Names: | Q3511852 Q4115781 Q5034921 |
| Current - Average Rectified (Io): | 25A |
| Technology: | Standard |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TJ) |
Introduce
We can supply MB251D-BP , send us a request quote to request MB251D-BP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MB251D-BP.The price and lead time for MB251D-BP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MB251D-BP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






