Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MB2505 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MB2505 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MB2505
| Part No | MB2505 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | RECTIFIER BRIDGE 50V 25A MB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 4-Square, MB |
|---|---|
| Diode Type: | Single Phase |
| Mounting Type: | QC Terminal |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | MB |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 50V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Bridge Rectifier Single Phase Standard 50V QC Terminal MB |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 12.5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 50V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | MB2505 |
| Current - Average Rectified (Io): | 25A |
| Technology: | Standard |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply MB2505 , send us a request quote to request MB2505 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MB2505.The price and lead time for MB2505 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MB2505.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






