Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MB251-F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MB251-F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MB251-F
| Part No | MB251-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | RECTIFIER BRIDGE 100V 25A MB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Bulk |
|---|---|
| Mounting Type: | QC Terminal |
| Voltage - Breakdown: | MB |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Single Phase |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 25A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1.1V @ 12.5A |
| Manufacturer Part Number: | MB251-F |
| Diode Configuration: | 10µA @ 100V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Other Names: | MB251F |
| Description: | RECTIFIER BRIDGE 100V 25A MB |
| Current - Average Rectified (Io): | 100V |
| Polarization: | 4-Square, MB |
| Technology: | Standard |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Expanded Description: | Bridge Rectifier Single Phase 100V 25A QC Terminal MB |
Introduce
We can supply MB251-F , send us a request quote to request MB251-F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MB251-F.The price and lead time for MB251-F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MB251-F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






