Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LSIC2SD120C10 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LSIC2SD120C10 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LSIC2SD120C10
| Part No | LSIC2SD120C10 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | DIODE SCHOTTKY 1.2KV 33A TO252 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
|---|---|
| Diode Type: | Silicon Carbide Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | TO-252, (D-Pak) |
| Speed: | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Silicon Carbide Schottky 1200V 33A (DC) Surface Mount TO-252, (D-Pak) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.8V @ 10A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 1200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 25 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 582pF @ 1V, 1MHz |
| Series: | Gen2 |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Other Names: | F10088CT |
| Current - Average Rectified (Io): | 33A (DC) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 0ns |
Introduce
We can supply LSIC2SD120C10 , send us a request quote to request LSIC2SD120C10 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LSIC2SD120C10.The price and lead time for LSIC2SD120C10 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LSIC2SD120C10.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





