Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LSIC2SD120A20 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LSIC2SD120A20 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LSIC2SD120A20
| Part No | LSIC2SD120A20 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | DIODE SIC SCHOTTKY 1200V 20A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Silicon Carbide Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220-2 |
| Speed: | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Detailed Description: | Diode Silicon Carbide Schottky 1200V 54.5A (DC) Through Hole TO-220-2 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.8V @ 20A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 1200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 25 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 1142pF @ 1V, 1MHz |
| Series: | Gen2 |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1200V |
| Other Names: | F10720 |
| Current - Average Rectified (Io): | 54.5A (DC) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 0ns |
Introduce
We can supply LSIC2SD120A20 , send us a request quote to request LSIC2SD120A20 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LSIC2SD120A20.The price and lead time for LSIC2SD120A20 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LSIC2SD120A20.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





