Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LSIC1MO120E0080 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LSIC1MO120E0080 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LSIC1MO120E0080
| Part No | LSIC1MO120E0080 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | MOSFET SIC 1200V 39A TO247-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 1200V |
|---|---|
| Power Dissipation (Max): | 179W (Tc) |
| Package / Case: | TO-247-3 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-247-3 |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 10mA |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 20V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | N-Channel 1200V 39A (Tc) 179W (Tc) Through Hole TO-247-3 |
| FET Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 29 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| FET Type: | N-Channel |
| Series: | - |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 39A (Tc) |
| Other Names: | F10335 |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1825pF @ 800V |
| Vgs (Max): | +22V, -6V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 100 mOhm @ 20A, 20V |
| Technology: | SiCFET (Silicon Carbide) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 95nC @ 20V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
Introduce
We can supply LSIC1MO120E0080 , send us a request quote to request LSIC1MO120E0080 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LSIC1MO120E0080.The price and lead time for LSIC1MO120E0080 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LSIC1MO120E0080.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





