Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LNJ952W8CRA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LNJ952W8CRA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LNJ952W8CRA1
| Part No | LNJ952W8CRA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | LED BLUE SV 0.4 TYPE SMD R/A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | - |
|---|---|
| Supplier Device Package: | SV (Side View) -0.4 Type |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 0.50mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 10mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3V |
| Viewing Angle: | - |
| Package / Case: | 2-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | - |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 80mcd |
| Wavelength - Dominant: | 460nm |
| Detailed Description: | Blue 460nm LED Indication - Discrete 3V 2-SMD, No Lead |
| Size / Dimension: | 1.80mm L x 1.10mm W |
| Color: | Blue |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.20mm x 0.40mm |
| Base Part Number: | LNJ*52 |
| Other Names: | P14184TR |
| Wavelength - Peak: | 455nm |
Introduce
We can supply LNJ952W8CRA1 , send us a request quote to request LNJ952W8CRA1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LNJ952W8CRA1.The price and lead time for LNJ952W8CRA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LNJ952W8CRA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






