Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LNJ916C8BRA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LNJ916C8BRA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LNJ916C8BRA
| Part No | LNJ916C8BRA |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | LED BLUE MICROLENS SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | - |
|---|---|
| Supplier Device Package: | Microlens Type |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 1.10mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 5mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3V |
| Viewing Angle: | - |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | - |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 12.8mcd |
| Wavelength - Dominant: | - |
| Detailed Description: | Blue LED Indication - Discrete 3V 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension: | 3.20mm L x 1.60mm W |
| Color: | Blue |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Flat Top, 1.70mm |
| Base Part Number: | LNJ*16 |
| Other Names: | P11525TR |
| Wavelength - Peak: | 470nm |
Introduce
We can supply LNJ916C8BRA , send us a request quote to request LNJ916C8BRA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LNJ916C8BRA.The price and lead time for LNJ916C8BRA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LNJ916C8BRA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






