Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPR3SAD7/1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IPR3SAD7/1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IPR3SAD7/1
| Part No | IPR3SAD7/1 |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Description | SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 500,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 13.60mm Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Color - Actuator/Cap: | White |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | Tactile Feedback |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 500mA (AC), 200mA (DC) |
| Circuit: | SPST-NO |
| Mounting Type: | Panel Mount, Front |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Front |
| Actuator Type: | Round, Button |
| Series: | IP |
| Voltage Rating - DC: | 48V |
| Type: | Standard |
| Other Names: | 679-4041 IPR3SAD7/1-ND IPR3SAD71 |
| Voltage Rating - AC: | 48V |
Introduce
We can supply IPR3SAD7/1 , send us a request quote to request IPR3SAD7/1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IPR3SAD7/1.The price and lead time for IPR3SAD7/1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IPR3SAD7/1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





