Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPR3FAD1L0Y with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IPR3FAD1L0Y with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IPR3FAD1L0Y
| Part No | IPR3FAD1L0Y |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Description | SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | LED, Yellow |
|---|---|
| Mounting Type: | Panel Mount, Front |
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front |
| Actuator Type: | Round, Button |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 500,000 Cycles |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 13.60mm Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | IP |
| Voltage Rating - DC: | 48V |
| Type: | Standard, Illuminated |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Color - Actuator/Cap: | Blue |
| Voltage Rating - AC: | 48V |
| Illumination Voltage (Nominal): | 2 VDC |
| Features: | Tactile Feedback |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 500mA (AC), 200mA (DC) |
| Circuit: | SPST-NO |
Introduce
We can supply IPR3FAD1L0Y , send us a request quote to request IPR3FAD1L0Y pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IPR3FAD1L0Y.The price and lead time for IPR3FAD1L0Y depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IPR3FAD1L0Y.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





