Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPR3SAD3L0G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IPR3SAD3L0G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IPR3SAD3L0G
| Part No | IPR3SAD3L0G |
|---|---|
| Manufacturer | APEM Inc. |
| Description | SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | LED, Green |
|---|---|
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 500,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 13.60mm Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Color - Actuator/Cap: | Green |
| Illumination Voltage (Nominal): | 2 VDC |
| Features: | Tactile Feedback |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 500mA (AC), 200mA (DC) |
| Circuit: | SPST-NO |
| Mounting Type: | Panel Mount, Front |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front |
| Actuator Type: | Round, Button |
| Series: | IP |
| Voltage Rating - DC: | 48V |
| Type: | Standard, Illuminated |
| Other Names: | 679-4040 IPR3SAD3L0G-ND |
| Voltage Rating - AC: | 48V |
Introduce
We can supply IPR3SAD3L0G , send us a request quote to request IPR3SAD3L0G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IPR3SAD3L0G.The price and lead time for IPR3SAD3L0G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IPR3SAD3L0G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





