Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HS247200R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HS247200R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HS247200R
| Part No | HS247200R |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE SCHOTTKY 200V 240A HALFPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | HALF-PAK |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky, Reverse Polarity |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | HALF-PAK |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky, Reverse Polarity 200V 240A Chassis Mount HALF-PAK |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 860mV @ 240A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 8mA @ 200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Capacitance @ Vr, F: | 6000pF @ 5V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 240A |
Introduce
We can supply HS247200R , send us a request quote to request HS247200R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HS247200R.The price and lead time for HS247200R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HS247200R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






