Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HS24 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HS24 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HS24
| Part No | HS24 |
|---|---|
| Manufacturer | Apex Microtechnology |
| Description | HEATSINK SMT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package Cooled: | SMD |
|---|---|
| Attachment Method: | SMD Pad |
| Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Diameter: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Heat Sink SMD Copper Top Mount |
| Height Off Base (Height of Fin): | 0.400" (10.16mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Shape: | Rectangular, Fins |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | Apex Precision Power® |
| Width: | 1.220" (30.99mm) |
| Type: | Top Mount |
| Other Names: | 598-1376 |
| Material: | Copper |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow: | 16.00°C/W @ 600 LFM |
| Material Finish: | Solderable |
| Power Dissipation @ Temperature Rise: | - |
| Thermal Resistance @ Natural: | 50.00°C/W |
Introduce
We can supply HS24 , send us a request quote to request HS24 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HS24.The price and lead time for HS24 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HS24.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







