Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HS246150R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HS246150R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HS246150R
| Part No | HS246150R |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE SCHOTTKY 150V 240A HALFPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | HALF-PAK |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky, Reverse Polarity |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | HALF-PAK |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky, Reverse Polarity 150V 240A Chassis Mount HALF-PAK |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 860mV @ 240A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 8mA @ 150V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Capacitance @ Vr, F: | 6000pF @ 5V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 150V |
| Current - Average Rectified (Io): | 240A |
Introduce
We can supply HS246150R , send us a request quote to request HS246150R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HS246150R.The price and lead time for HS246150R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HS246150R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






