Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HBS2KCF5SR555CU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HBS2KCF5SR555CU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HBS2KCF5SR555CU
| Part No | HBS2KCF5SR555CU |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Panel Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Operating Position: | 0.920" (23.37mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Cross Roller Plunger |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Overtravel: | 0.141" (3.6mm) |
| Pretravel: | 0.020" (0.5mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | HB |
| Release Force: | 113gf |
| Operating Force: | 368gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Differential Travel: | - |
| Ingress Protection: | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Current Rating: | 1A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
Introduce
We can supply HBS2KCF5SR555CU , send us a request quote to request HBS2KCF5SR555CU pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HBS2KCF5SR555CU.The price and lead time for HBS2KCF5SR555CU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HBS2KCF5SR555CU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for HBS2KCF5SR555CU
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
HBS2KAA2SJ041C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAB4SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAB4ST011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAB4ST055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAF5SF055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAF5SR541C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAF9SF055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 22A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCA2SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCA2STS55C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SA011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SA055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
| HBS2KCB4SD011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
![]() |
HBS2KCB4SD041C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
| HBS2KCB4SD055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
![]() |
HBS2KCB4SF011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SJ011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
| HBS2KCB4SJ055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
| HBS2KCB4SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
![]() |
HBS2KCB4SP041C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SP055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SR511C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SR555C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4ST055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4STS11C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SD011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SD055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SJ011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SJ055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SP055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SR555C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SR555CU | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5ST011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5ST055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SD011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SF055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SJ011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SJ055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SP055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3ST011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SY011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
| HBS2KGB4SA011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
| HBS2KGB4SA055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
![]() |
HBS2KGB4SF011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KGB4SJ041CU | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
| HBS2KGB4SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
![]() |
HBS2KGB4SP011CU | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KGB4SP055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KGB4SP055CU | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |





