Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HBS2KCA2STS55C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HBS2KCA2STS55C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HBS2KCA2STS55C
| Part No | HBS2KCA2STS55C |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Operating Position: | 0.720" (18.3mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Lever, Straight |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Overtravel: | - |
| Pretravel: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | HB |
| Release Force: | - |
| Operating Force: | - |
| Differential Travel: | - |
| Ingress Protection: | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Current Rating: | 5A (AC) |
| Circuit: | SPDT |
Introduce
We can supply HBS2KCA2STS55C , send us a request quote to request HBS2KCA2STS55C pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HBS2KCA2STS55C.The price and lead time for HBS2KCA2STS55C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HBS2KCA2STS55C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for HBS2KCA2STS55C
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
HBS2KAA2SJ041C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAB4SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAB4ST011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAB4ST055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAF5SF055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAF5SR541C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAF9SF055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 22A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCA2SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCA2STS55C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SA011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SA055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
| HBS2KCB4SD011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
![]() |
HBS2KCB4SD041C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
| HBS2KCB4SD055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
![]() |
HBS2KCB4SF011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SJ011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
| HBS2KCB4SJ055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
| HBS2KCB4SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
![]() |
HBS2KCB4SP041C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SP055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SR511C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SR555C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4ST055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4STS11C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SD011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SD055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SJ011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SJ055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SP055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SR555C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SR555CU | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5ST011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5ST055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SD011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SF055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SJ011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SJ055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SP055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3ST011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SY011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
| HBS2KGB4SA011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
| HBS2KGB4SA055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
![]() |
HBS2KGB4SF011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KGB4SJ041CU | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
| HBS2KGB4SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
![]() |
HBS2KGB4SP011CU | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KGB4SP055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KGB4SP055CU | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |





