Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HBS2KCB4SP011C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HBS2KCB4SP011C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HBS2KCB4SP011C
| Part No | HBS2KCB4SP011C |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Electrical Life: | 150,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Pretravel: | 0.020" (0.5mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 368gf |
| Ingress Protection: | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Current Rating: | 20A (AC), 500mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 0.625" (15.9mm) |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Overtravel: | 0.005" (0.13mm) |
| Series: | HB |
| Release Force: | 113gf |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | *HBS2KCB4SP011C CKN10029 HBS2KCB4 HBS2KCB4SP011C-ND |
| Differential Travel: | 0.002" (0.05mm) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply HBS2KCB4SP011C , send us a request quote to request HBS2KCB4SP011C pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HBS2KCB4SP011C.The price and lead time for HBS2KCB4SP011C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part HBS2KCB4SP011C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for HBS2KCB4SP011C
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
HBS2KAA2SJ041C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAB4SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAB4ST011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAB4ST055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAF5SF055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAF5SR541C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KAF9SF055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 22A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCA2SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCA2STS55C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SA011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SA055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
| HBS2KCB4SD011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
![]() |
HBS2KCB4SD041C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
| HBS2KCB4SD055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
![]() |
HBS2KCB4SF011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SJ011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
| HBS2KCB4SJ055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
| HBS2KCB4SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
![]() |
HBS2KCB4SP041C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SP055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SR511C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4SR555C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4ST055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCB4STS11C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SD011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SD055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SJ011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SJ055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SP055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SR555C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5SR555CU | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5ST011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCF5ST055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SD011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SF055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SJ011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SJ055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SP055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3ST011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KCX3SY011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
| HBS2KGB4SA011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
| HBS2KGB4SA055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
![]() |
HBS2KGB4SF011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KGB4SJ041CU | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
| HBS2KGB4SP011C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> | |
![]() |
HBS2KGB4SP011CU | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KGB4SP055C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |
![]() |
HBS2KGB4SP055CU | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V | RFQ >> |






