Buy H85K9FDA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
H85K9FDA
Part No H85K9FDA
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES 5.90K OHM 1/4W 1% AXIAL
Data sheet
Tolerance:±1%
Detailed Description:5.9 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Pulse Withstanding Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.283" L (2.50mm x 7.20mm)
Number of Terminations:2
Series:Holco, Holsworthy
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Other Names:4-1879644-7 4-1879644-7-ND
Resistance:5.9 kOhms
Features:Pulse Withstanding
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C