Buy H85K9DYA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
H85K9DYA
Part No H85K9DYA
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES 5.90K OHM 1/4W 0.5% AXIAL
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Detailed Description:5.9 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Pulse Withstanding Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Temperature Coefficient:±15ppm/°C
Height - Seated (Max):-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.283" L (2.50mm x 7.20mm)
Number of Terminations:2
Series:Holco, Holsworthy
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Other Names:3-1879637-5 3-1879637-5-ND
Resistance:5.9 kOhms
Features:Pulse Withstanding
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C