Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GLBA02D with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy GLBA02D with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
GLBA02D
| Part No | GLBA02D |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 6A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 15,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Plug In |
| Pretravel: | 0.165" (4.2mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 969gf |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 6A (AC), 550mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 2.400" (61.0mm) |
| Actuator Type: | Lever, Roller |
| Overtravel: | 0.350" (9.0mm) |
| Series: | GLS |
| Release Force: | - |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 480-4917 GLBA02D-ND |
| Differential Travel: | 0.065" (1.7mm) |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
Introduce
We can supply GLBA02D , send us a request quote to request GLBA02D pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GLBA02D.The price and lead time for GLBA02D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part GLBA02D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






