Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GLBA02B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy GLBA02B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
GLBA02B
| Part No | GLBA02B |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 6A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 15,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Plug In |
| Pretravel: | 0.100" (2.5mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 1632gf |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 6A (AC), 550mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 1.380" (35.0mm) |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Overtravel: | 0.180" (4.6mm) |
| Series: | GLS |
| Release Force: | - |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Differential Travel: | 0.035" (0.9mm) |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
Introduce
We can supply GLBA02B , send us a request quote to request GLBA02B pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GLBA02B.The price and lead time for GLBA02B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part GLBA02B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





