Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GLBA02C-F025 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy GLBA02C-F025 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
GLBA02C-F025
| Part No | GLBA02C-F025 |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 6A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 15,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Plug In |
| Pretravel: | 0.100" (2.5mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 1632gf |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 6A (AC), 550mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 1.890" (48.0mm) |
| Actuator Type: | Roller Plunger |
| Overtravel: | 0.180" (4.6mm) |
| Series: | GLS |
| Release Force: | - |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Other Names: | 480-4916 GLBA02C-F025-ND GLBA02CF025 |
| Differential Travel: | 0.035" (0.9mm) |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
Introduce
We can supply GLBA02C-F025 , send us a request quote to request GLBA02C-F025 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GLBA02C-F025.The price and lead time for GLBA02C-F025 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part GLBA02C-F025.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






