Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FW30A6R80JA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FW30A6R80JA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FW30A6R80JA
| Part No | FW30A6R80JA |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | RES 6.8 OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 6.8 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Fusible, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.256" Dia x 0.630" L (6.50mm x 16.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | FWxxA |
| Power (Watts): | 3W |
| Resistance: | 6.8 Ohms |
| Features: | Fusible, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply FW30A6R80JA , send us a request quote to request FW30A6R80JA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FW30A6R80JA.The price and lead time for FW30A6R80JA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FW30A6R80JA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






