Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FW300C1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FW300C1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FW300C1
| Part No | FW300C1 |
|---|---|
| Manufacturer | GE Critical Power |
| Description | DC DC CONVERTER 15V 300W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial) |
|---|---|
| Package / Case: | Module |
| Voltage - Input (Min): | 36V |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Current - Output (Max): | 20A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 20A 36V - 75V Input |
| Voltage - Isolation: | 1.5kV |
| Efficiency: | 87% |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage - Output 2: | - |
| Size / Dimension: | 4.60" L x 2.40" W x 0.53" H (116.8mm x 61.0mm x 13.5mm) |
| Voltage - Output 1: | 15V |
| Series: | FW300 |
| Power (Watts): | 300W |
| Voltage - Output 3: | - |
| Type: | Isolated Module |
| Voltage - Input (Max): | 75V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Features: | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP |
| Control Features: | Enable, Active Low |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
Introduce
We can supply FW300C1 , send us a request quote to request FW300C1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FW300C1.The price and lead time for FW300C1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FW300C1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






