Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FW3024-760F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FW3024-760F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FW3024-760F
| Part No | FW3024-760F |
|---|---|
| Manufacturer | ICCNexergy (Inventus Power) |
| Description | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | ITE (Commercial) |
|---|---|
| Region Utilized: | North America |
| Current - Output (Max): | 1.5A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 24V 36W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord Input |
| Weight: | 0.7 lb (317.51g) |
| Efficiency: | 86% |
| Input Type: | Cord |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 4.31" L x 2.54" W x 1.30" H (109.6mm x 64.5mm x 33.0mm) |
| Series: | FW30 (30W) |
| Power (Watts): | 36W |
| Input Connector: | IEC 320-C14 |
| No Load Power Consumption: | 300mW (Max) |
| Other Names: | EPS357 FW3024760F |
| Form: | Desktop (Class I) |
| Voltage - Input: | 85 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output: | 24V |
| Polarization: | Positive Center |
| Output Connector: | Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
| Cord Length: | 72" (1.83m) |
| Approvals: | CB, CE, cULus, TUVgs |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 60°C |
Introduce
We can supply FW3024-760F , send us a request quote to request FW3024-760F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FW3024-760F.The price and lead time for FW3024-760F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FW3024-760F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







