Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FCSP140ETR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FCSP140ETR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FCSP140ETR
| Part No | FCSP140ETR |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE SCHOTTKY 40V 1A FLIPKY |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Flipky™ |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | Flipky™ |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 40V 1A Surface Mount Flipky™ |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 480mV @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 80µA @ 40V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Base Part Number: | FCSP140 |
| Other Names: | *IR140CSPTR FCSP140ECT IR140CSPCT IR140CSPCT-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
Introduce
We can supply FCSP140ETR , send us a request quote to request FCSP140ETR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FCSP140ETR.The price and lead time for FCSP140ETR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FCSP140ETR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






