Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FCSP05H40TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FCSP05H40TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FCSP05H40TR
| Part No | FCSP05H40TR |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE SCHOTTKY 40V 500MA FLIPKY |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Flipky™ |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Flipky™ |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 40V 500mA Surface Mount Flipky™ |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 520mV @ 500mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 40V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Base Part Number: | FCSP05H40 |
| Other Names: | IR05H40CSPPBFTR IR05H40CSPPBFTR-ND IR05H40CSPTRPBF VS-FCSP05H40TR VS-FCSP05H40TR-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 500mA |
Introduce
We can supply FCSP05H40TR , send us a request quote to request FCSP05H40TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FCSP05H40TR.The price and lead time for FCSP05H40TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FCSP05H40TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






