Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FCSP0530ETR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FCSP0530ETR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FCSP0530ETR
| Part No | FCSP0530ETR |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE SCHOTTKY 30V 500MA FLIPKY |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Flipky™ |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Flipky™ |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 30V 500mA Surface Mount Flipky™ |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 440mV @ 500mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50µA @ 30V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 30V |
| Base Part Number: | FCSP0530 |
| Other Names: | IR0530CSPTR IR0530CSPTR-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 500mA |
Introduce
We can supply FCSP0530ETR , send us a request quote to request FCSP0530ETR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FCSP0530ETR.The price and lead time for FCSP0530ETR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FCSP0530ETR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





