Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EST108M063AM3AA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EST108M063AM3AA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EST108M063AM3AA
| Part No | EST108M063AM3AA |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP ALUM 1000UF 20% 63V T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 45 mOhm @ 100kHz |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.074A @ 120Hz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 1.496" (38.00mm) |
| Voltage - Rated: | 63V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Capacitance: | 1000µF |
| Polarization: | Polar |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 1000µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 45 mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Series: | EST |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.79A @ 100kHz |
| Other Names: | 399-15748 ST108M063AM3AAKPLP |
Introduce
We can supply EST108M063AM3AA , send us a request quote to request EST108M063AM3AA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EST108M063AM3AA.The price and lead time for EST108M063AM3AA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EST108M063AM3AA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





