Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EST107M025AE3AA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EST107M025AE3AA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EST107M025AE3AA
| Part No | EST107M025AE3AA |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 380 mOhm @ 100kHz |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 136mA @ 120Hz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.492" (12.50mm) |
| Voltage - Rated: | 25V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Capacitance: | 100µF |
| Polarization: | Polar |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 100µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 380 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.236" Dia (6.00mm) |
| Series: | EST |
| Ripple Current @ High Frequency: | 340mA @ 100kHz |
| Other Names: | 399-6613 ST107M025AE3AAKPLP |
Introduce
We can supply EST107M025AE3AA , send us a request quote to request EST107M025AE3AA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EST107M025AE3AA.The price and lead time for EST107M025AE3AA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EST107M025AE3AA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





