Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EST1060T680MDGA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EST1060T680MDGA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EST1060T680MDGA
| Part No | EST1060T680MDGA |
|---|---|
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Description | FIXED IND 68UH 1.7A 121MOHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 68µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.248" (6.30mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 5.9MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 121 mOhm Max |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Current Rating: | 1.7A |
| Current - Saturation: | 1.7A |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Detailed Description: | 68µH Shielded Wirewound Inductor 1.7A 121 mOhm Max Nonstandard |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Shielding: | Shielded |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm) |
| Series: | ES |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | 587-6060-6 |
Introduce
We can supply EST1060T680MDGA , send us a request quote to request EST1060T680MDGA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EST1060T680MDGA.The price and lead time for EST1060T680MDGA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EST1060T680MDGA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





