Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DX1131 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DX1131 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DX1131
| Part No | DX1131 |
|---|---|
| Manufacturer | Arcolectric (Bulgin) |
| Description | LED PANEL IND GRN 4.75V-7V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | - |
|---|---|
| Lens Transparency: | - |
| Millicandela Rating: | 3mcd |
| Current: | - |
| Voltage: | 4.75 V ~ 7 V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Panel Indicator Green 4.75 V ~ 7 V Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Ratings: | Vf (Typ), If (Max) |
| Termination Style: | - |
| Panel Cutout Dimensions: | 0.31" (7.87mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) |
| Lamp Color: | Green |
| Type: | LED |
| Ingress Protection: | - |
| Wavelength - Peak: | - |
| Panel Cutout Shape: | Round |
| Features: | Flashing LED |
| Viewing Angle: | - |
Introduce
We can supply DX1131 , send us a request quote to request DX1131 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DX1131.The price and lead time for DX1131 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DX1131.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





