Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CDBU42 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CDBU42 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CDBU42
| Part No | CDBU42 |
|---|---|
| Manufacturer | Comchip Technology |
| Description | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 2-SMD, No Lead |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 0603/SOD-523F |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 30V 200mA Surface Mount 0603/SOD-523F |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 200mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500nA @ 25V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 125°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | 10pF @ 1V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 30V |
| Current - Average Rectified (Io): | 200mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 5ns |
Introduce
We can supply CDBU42 , send us a request quote to request CDBU42 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CDBU42.The price and lead time for CDBU42 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CDBU42.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for CDBU42
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| CDBU00340 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 30MA 0603 | RFQ >> | |
![]() |
CDBU00340-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 30MA 0603 | RFQ >> |
| CDBU0130 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0130-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0130L | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0130L-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0130R | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 | RFQ >> | |
![]() |
CDBU0130R-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0140L-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0140R-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0145 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 45V 100MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0145-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 45V 100MA 0603 | RFQ >> |
| CDBU0230 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0230-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0230L-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0230R-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0240 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0240-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0245 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 45V 200MA 0603 | RFQ >> | |
![]() |
CDBU0245-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 45V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0320 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 20V 350MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0320-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 20V 350MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0330 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 350MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0330-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 350MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0340 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 350MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0340-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 350MA 0603 | RFQ >> |
| CDBU0520 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 0603 | RFQ >> | |
![]() |
CDBU0520-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 0603 | RFQ >> |
| CDBU0530 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 0603 | RFQ >> | |
![]() |
CDBU0530-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU40 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU40-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU42 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU42-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU43 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU43-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU54 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU54-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU70 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 70V 70MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU70-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 70V 70MA 0603 | RFQ >> |
| CDBUR001A | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0130 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0140L | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0140R | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0145 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 45V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0230 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0230L | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0230R | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0240 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0320 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 20V 350MA 0603 | RFQ >> |





