Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CDBU0130 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CDBU0130 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CDBU0130
| Part No | CDBU0130 |
|---|---|
| Manufacturer | Comchip Technology |
| Description | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 2-SMD, No Lead |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 0603C/SOD-523F |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 30V 100mA Surface Mount 0603C/SOD-523F |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 440mV @ 100mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 30µA @ 30V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 125°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | 9pF @ 10V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 30V |
| Base Part Number: | CDBU0130 |
| Other Names: | 641-1007-2 |
| Current - Average Rectified (Io): | 100mA |
Introduce
We can supply CDBU0130 , send us a request quote to request CDBU0130 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CDBU0130.The price and lead time for CDBU0130 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CDBU0130.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for CDBU0130
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| CDBU00340 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 30MA 0603 | RFQ >> | |
![]() |
CDBU00340-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 30MA 0603 | RFQ >> |
| CDBU0130 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0130-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0130L | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0130L-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0130R | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 | RFQ >> | |
![]() |
CDBU0130R-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0140L-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0140R-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0145 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 45V 100MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0145-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 45V 100MA 0603 | RFQ >> |
| CDBU0230 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0230-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0230L-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0230R-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0240 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0240-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBU0245 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 45V 200MA 0603 | RFQ >> | |
![]() |
CDBU0245-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 45V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0320 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 20V 350MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0320-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 20V 350MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0330 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 350MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0330-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 350MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0340 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 350MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU0340-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 350MA 0603 | RFQ >> |
| CDBU0520 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 0603 | RFQ >> | |
![]() |
CDBU0520-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 0603 | RFQ >> |
| CDBU0530 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 0603 | RFQ >> | |
![]() |
CDBU0530-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU40 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU40-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU42 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU42-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU43 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU43-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU54 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU54-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU70 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 70V 70MA 0603 | RFQ >> |
![]() |
CDBU70-HF | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 70V 70MA 0603 | RFQ >> |
| CDBUR001A | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0130 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0140L | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0140R | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0145 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 45V 100MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0230 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0230L | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0230R | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0240 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603 | RFQ >> | |
| CDBUR0320 | Comchip Technology | DIODE SCHOTTKY 20V 350MA 0603 | RFQ >> |






