Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSP315PL6327HTSA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSP315PL6327HTSA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BSP315PL6327HTSA1
| Part No | BSP315PL6327HTSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET P-CH 60V 1.17A SOT-223 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
|---|---|
| Power Dissipation (Max): | 1.8W (Ta) |
| Package / Case: | TO-261-4, TO-261AA |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | PG-SOT223-4 |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2V @ 160µA |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | P-Channel 60V 1.17A (Ta) 1.8W (Ta) Surface Mount PG-SOT223-4 |
| FET Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| FET Type: | P-Channel |
| Series: | SIPMOS® |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 1.17A (Ta) |
| Other Names: | BSP315P L6327 BSP315P L6327-ND BSP315PL6327HTSA1TR BSP315PL6327INTR BSP315PL6327INTR-ND BSP315PL6327XT SP000089221 |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 160pF @ 25V |
| Vgs (Max): | ±20V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 800 mOhm @ 1.17A, 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 7.8nC @ 10V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply BSP315PL6327HTSA1 , send us a request quote to request BSP315PL6327HTSA1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSP315PL6327HTSA1.The price and lead time for BSP315PL6327HTSA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BSP315PL6327HTSA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








