Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7-6437592-5 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 7-6437592-5 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
7-6437592-5
| Part No | 7-6437592-5 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SWITCH TOGGLE DPDT 6A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Toggle Switch DPDT Panel Mount |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Actuator Type: | Flatted |
| Switch Function: | On-Off-On |
| Electrical Life: | 25,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 6.20mm Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Bushing Thread: | M6 x 0.75 |
| Actuator Length: | 22.50mm |
| Series: | F |
| Actuator Material: | Brass, Chrome Plated |
| Other Names: | FTP7904 |
| Ingress Protection: | - |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C |
| Current Rating: | 6A (AC) |
| Circuit: | DPDT |
Introduce
We can supply 7-6437592-5 , send us a request quote to request 7-6437592-5 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 7-6437592-5.The price and lead time for 7-6437592-5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 7-6437592-5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






