Home > Products > Connectors, Interconnects > Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) > 45970-3185
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 45970-3185 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 45970-3185 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
45970-3185
| Part No | 45970-3185 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | PLUG 8ROW 240POS VERT SMD GOLD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Surface Mount |
|---|---|
| Mated Stacking Heights: | 7mm, 8mm, 8.5mm, 9.5mm, 10mm |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 240 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | SEARAY 45970 |
| Connector Type: | High Density Array, Male |
| Other Names: | WM4968CT |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Height Above Board: | 0.221" (5.61mm) |
| Number of Positions: | 240 |
| Features: | Board Guide |
| Contact Finish: | Gold |
| Number of Rows: | 8 |
Introduce
We can supply 45970-3185 , send us a request quote to request 45970-3185 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 45970-3185.The price and lead time for 45970-3185 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 45970-3185.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








