Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 45970-0161 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 45970-0161 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
45970-0161
| Part No | 45970-0161 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | PLUG 6ROW 114POS VERT SMD GOLD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Surface Mount |
|---|---|
| Mated Stacking Heights: | 7mm, 8mm, 8.5mm, 9.5mm, 10mm |
| Packaging: | Tray |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 114 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | SEARAY 45970 |
| Connector Type: | High Density Array, Male |
| Other Names: | 045970-0161 045970-0161-C 0459700161 0459700161-C 45970-0161-C 459700161 459700161-C |
| Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Height Above Board: | 0.221" (5.61mm) |
| Number of Positions: | 114 |
| Features: | Board Guide |
| Contact Finish: | Gold |
| Number of Rows: | 6 |
Introduce
We can supply 45970-0161 , send us a request quote to request 45970-0161 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 45970-0161.The price and lead time for 45970-0161 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 45970-0161.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







