Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 200HXC330MEFC22X30 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 200HXC330MEFC22X30 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
200HXC330MEFC22X30
| Part No | 200HXC330MEFC22X30 |
|---|---|
| Manufacturer | Rubycon |
| Description | CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 330µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.89A @ 120Hz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 46 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 1.260" (32.00mm) |
| Voltage - Rated: | 200V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Series: | HXC |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.835A @ 10kHz |
| Capacitance: | 330µF |
| Polarization: | Polar |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
Introduce
We can supply 200HXC330MEFC22X30 , send us a request quote to request 200HXC330MEFC22X30 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 200HXC330MEFC22X30.The price and lead time for 200HXC330MEFC22X30 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 200HXC330MEFC22X30.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





