Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 200HF40PV with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 200HF40PV with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
200HF40PV
| Part No | 200HF40PV |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 400V 200A DO205AC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-205AC, DO-30, Stud |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Stud Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-205AC (DO-30) |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 400V 200A Stud Mount DO-205AC (DO-30) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.45V @ 628A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 15mA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 180°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Other Names: | *200HF40PV |
| Current - Average Rectified (Io): | 200A |
Introduce
We can supply 200HF40PV , send us a request quote to request 200HF40PV pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 200HF40PV.The price and lead time for 200HF40PV depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 200HF40PV.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






