Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 200HFR80PV with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 200HFR80PV with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
200HFR80PV
| Part No | 200HFR80PV |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 800V 200A DO205AC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-205AC, DO-30, Stud |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Stud Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-205AC (DO-30) |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 800V 200A Stud Mount DO-205AC (DO-30) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.45V @ 628A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 15mA @ 800V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 180°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 800V |
| Other Names: | *200HFR80PV |
| Current - Average Rectified (Io): | 200A |
Introduce
We can supply 200HFR80PV , send us a request quote to request 200HFR80PV pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 200HFR80PV.The price and lead time for 200HFR80PV depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 200HFR80PV.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






