Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1SS294,LF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1SS294,LF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1SS294,LF
| Part No | 1SS294,LF |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Description | DIODE SCHOTTKY 40V 100MA SMINI |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | S-Mini |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 40V 100mA Surface Mount S-Mini |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 600mV @ 100mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 40V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 125°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | 25pF @ 0V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Base Part Number: | 1SS294 |
| Other Names: | 1SS294,LF(B 1SS294,LF(T 1SS294LF 1SS294LF-ND 1SS294LFTR 1SS294S,LF 1SS294S,LF(D 1SS294SLF 1SS294SLF(DTR 1SS294SLF(DTR-ND 1SS294SLFTR 1SS294SLFTR-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 100mA |
Introduce
We can supply 1SS294,LF , send us a request quote to request 1SS294,LF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1SS294,LF.The price and lead time for 1SS294,LF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1SS294,LF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






