Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1SS272TE85LF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1SS272TE85LF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1SS272TE85LF
| Part No | 1SS272TE85LF |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Description | DIODE ARRAY GP 80V 100MA SC61B |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SC-61AA |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SC-61B |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 2 Independent Standard 80V 100mA Surface Mount SC-61AA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 100mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500nA @ 80V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 2 Independent |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 125°C (Max) |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 100mA |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 80V |
| Other Names: | 1SS272 (TE85L,F) 1SS272(TE85L,F) 1SS272TE85LFTR Q11248464 |
| Reverse Recovery Time (trr): | 4ns |
Introduce
We can supply 1SS272TE85LF , send us a request quote to request 1SS272TE85LF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1SS272TE85LF.The price and lead time for 1SS272TE85LF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1SS272TE85LF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






