Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1SS244T-77 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1SS244T-77 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1SS244T-77
| Part No | 1SS244T-77 |
|---|---|
| Manufacturer | LAPIS Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 220V 200MA MSD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-204AG, DO-34, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | MSD |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 220V 200mA Through Hole MSD |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5V @ 200mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 220V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | 3pF @ 0V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 220V |
| Current - Average Rectified (Io): | 200mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 75ns |
Introduce
We can supply 1SS244T-77 , send us a request quote to request 1SS244T-77 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1SS244T-77.The price and lead time for 1SS244T-77 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1SS244T-77.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






