Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 118-04800 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 118-04800 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
118-04800
| Part No | 118-04800 |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Description | OUTSIDE SERRATED 5.7"L 30LB BLK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
|---|---|
| Tensile Strength: | 30 lbs (13.61 kg) |
| Packaging: | 100 per Pkg |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Standard, Locking Black 1.38" (35.00mm) 0.134" (3.40mm) 30 lbs (13.61 kg) 0.476' (145.00mm, 5.71") |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Bundle Diameter: | 1.38" (35.00mm) |
| Length - Approximate: | 5.75" |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Black |
| Wire/Cable Tie Type: | Standard, Locking |
| Series: | - |
| Width: | 0.134" (3.40mm) |
| Other Names: | 1436-1012 T30ROS |
| Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Length - Actual: | 0.476' (145.00mm, 5.71") |
| Features: | Heat Stabilized |
Introduce
We can supply 118-04800 , send us a request quote to request 118-04800 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 118-04800.The price and lead time for 118-04800 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 118-04800.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







